Održana tribina "Utjecaj...

Održana tribina "Utjecaj javnih politika i zdravstvene kulture na mentalno zdravlje djece, adolescenata i mladih"

Održana tribina "Utjecaj javnih politika i zdravstvene kulture na mentalno zdravlje djece, adolescenata i mladih"

20.09.2024. 17:08:04

U četvrtak 19. rujna 2024., psihologinja Centra Nina Predrijevac Hodak te predstavnik našeg Savjeta mladih, Držislav Kramer, sudjelovali su na panelu u sklopu okruglog stola na Tribini Grada Zagreba na temu "Utjecaj javnih politika i zdravstvene kulture na mentalno zdravlje djece, adolescenata i mladih", u organizaciji Sonje Njunjić, voditeljice i urednice emisije „Čovjek i zdravstvena kultura“ te predsjednice Udruge za prevenciju prekomjerne težine.

 

Cilj okruglog stola bio je predstaviti dosadašnje iskustvo stručnjaka koji provode programe za osnaživanje mladih pri suočavanju s teškim životnim situacijama, kao i stvaranje modela za uključivanje mladih u projekte koji doprinose zdravlju, blagostanju zajednica i društva u cjelini, baveći se temama relevantnim za djecu i mlade, kao što su briga o mentalnom zdravlju i zdravstvene politike koje potiču isto, izvori stresa za mlade osobe unutar školskog sustava te uključivanje mladih u raspravu o temama koje ih se dotiču s ciljem utjecaja i na politike koje brinu o dobrobiti mladih.

 

Na panelu su sudjelovali i prof. dr. sc. Miro Jakovljević, psihijatar i psihoterapeut, Ivana Portolan Pajić, dr. med., univ. mag. sanit. publ., načelnica Sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam, Marinka Šarić, novinarka i tv voditeljica, Ira Tretinjak, univ. spec. educ. psych., voditeljica Sektora za nacionalno i međunarodno vrednovanje obrazovanja, Mirjana Kozina, mag. med. techn., izvršna savjetnica, profesorica Medicinske škole Vrapče te prim. dr. sc. Miroslav Venus, Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Virovitičko-podravske županije, kao i mladi – učenici Srednjih medicinskih škola Vinogradska, Mlinarska i Vrapče.

 

Govorili smo o važnosti davanja podrške djeci, mladima i roditeljima u izazovima s kojima se susreću u okolini, a i u međusobnoj komunikaciji i razumijevanju, kao i o destigmatizaciji traženja pomoći kod suočavanja s različitim smetnjama mentalnog zdravlja, emocionalnim teškoćama, poteškoćama u školskom, akademskom, socijalnom i svakodnevnom funkcioniranju, u kriznim situacijama ili kod doživljavanja opterećujućih životnih okolnosti. Također se raspravljalo o utjecaju društvenih mreža i ispita državne mature te današnjoj kulturi koja često od učenika očekuje izvrsnost na mentalno zdravlje mladih. Nadalje, naglašena je važnost uključivanja mladih u javno mnijenje, osobito kada se radi o politikama važnima za svakodnevni život djece i adolescenata te su dani pozitivni primjeri iz prakse, uz poticanje daljnjeg aktivnog uključivanja mladih kroz aktivnosti kao što je ovaj okrugli stol.

 

Veliko hvala organizatorici Sonji Njunjić na pozivu za sudjelovanjem na ovom okruglom stolu te se nadamo da će se ovakvih događanja, koja uključuju mlade osobe te potiču da se čuje njihov glas i mišljenje, biti sve više te da će potaknuti sustavne promjene prema boljitku društva.