Kreativnost u službi zdravlja
Newton, Einstein, Freud, Picasso… Što ih povezuje? Svi su od reda kreativci! Upravo zbog tih povijesnih primjera mnogi smatraju kako su samo odabrani ljudi blagoslovljeni tim talentom. Krivo! Iako je riječ o urođenoj sposobnosti, kreativnost se može poticati i s vremenom unaprijediti.
Prije svega, kreativnost zahtijeva promjenu uobičajene rutine, izlazak iz zone komfora i obraćanje pažnje na sadašnji trenutak. To znači da je ne možete forsirati. Mozgu treba pauza odnosno distrakcija od odabranog sadržaja kako bi sam mogao stvoriti nove veze i smisliti nešto novo. Kreativnost je povezana i s osobinama ličnosti pojedinca, njegovim načinom razmišljanja te strategijama samoregulacije. Najbolji primjer je violončelist Pablo Casals koji je intenzivno vježbao sviranje svojega instrumenta i u svojim 80. godinama, a kada su ga u jednom intervjuu pitali zašto, rekao je da vjeruje da mu ide sve bolje. Iako se to može protumačiti kao šala, ima puno istine.
Osim što je kreativnost poželjna u svakoj sferi života, pozitivno utječe i na mentalno zdravlje. Uključivanjem u kreativne aktivnosti postižemo veću psihološku slobodu koja nam pruža veće zadovoljstvo, osjećaj sreće i kompetentnosti. Važno je imati na umu kako je kreativnost dio naše svakodnevnice i možemo ju vježbati na uobičajenim zadacima, bilo na radnom mjestu ili u slobodno vrijeme. Ako se tijekom dana bavimo nečim za što nismo motivirani, nije u skladu s našim uvjerenjima te nismo tome posvećeni, to može potaknuti osjećaje nelagode, nedostatka osobnog blagostanja i prigušivanje naših težnji.
Američki psiholog Martin Elias Pete Seligman opisuje pet elemenata osobnog blagostanja:
1. Pozitivne emocije – "ugodan život" (sreća, zadovoljstvo)
2. Angažman – osjećaj udubljenosti u određenu aktivnost (zanos)
3. Pozitivni odnosi – s drugim ljudima
4. Značenje – pripadnost i služenje nečemu većem od sebe samog
5. Ispunjenje – težnja za uspjehom, postignućem i kompetentnosti zbog samog sebe
Kako bismo očuvali svoj osjećaj blagostanja te izbjegli sagorijevanje, kreativnost je poželjna i nužna. Stručnjaci smatraju kako u svijetu raste broj osoba s teškoćama mentalnog zdravlja upravo zbog otuđenosti od kreativnosti, koju mnogi često potiskuju. Ako svakodnevnu kreativnost definiramo kao sposobnost preživljavanja koja omogućuje ljudima da se prilagode promjenjivim okruženjima, tada ponovno povezivanje s kreativnim procesima povećava zdravlje i dobrobit.