Kliničke psihologinje Cen...

Kliničke psihologinje Centra izradile smjernice za roditelje: Kako razgovarati s tinejdžerima o sigurnosti u prometu?

Kliničke psihologinje Centra izradile smjernice za roditelje: Kako razgovarati s tinejdžerima o sigurnosti u prometu?

14.03.2025. 10:32:23

Tragična prometna nesreća, 11. ožujka 2025. u kojoj je dijete izgubilo život duboko nas je potresla i grubo podsjetila na važnost sigurnosti naše djece u prometu.

Kao roditelji, suočavamo se s izazovom kako educirati tinejdžere o opasnostima u prometu, posebno zato što se svakodnevno samostalno kreću od kuće do škole.

Razumijevanje razmišljanja adolescenata
Adolescencija je razdoblje intenzivnih promjena, kako fizičkih tako i psiholoških. Jedna od pojava koje su razvojno očekivane u adolescenciji je osjećaj neranjivosti. Adolescenti na drugačiji način procjenjuju opasnosti i skloni su vjerovati da se nesreće događaju drugima, a ne njima, što može dovesti do podcjenjivanja rizika u prometu.

Utjecaj društvenih mreža i izazova
Putem društvenih mreža, prije svega TikToka, djeca se mogu susresti sa sadržajima koji ih potiču na različita ponašanja - popularno nazivanih „izazovima“. Iako oni mogu biti i pozitivni, nerijetko uključuju potencijalno opasna ponašanja. Tinejdžeri, u želji za prihvaćanjem i popularnošću, mogu sudjelovati u takvim aktivnostima ne razmišljajući o posljedicama. Važno je razgovarati s njima o razlikovanju zabavnog sadržaja od onog koji može ugroziti njihovu sigurnost.

Savjeti za roditelje: Kako razgovarati s tinejdžerima o sigurnosti u prometu? 

Odgovorno ponašanje u prometu razvija se stalnim usmjeravanjem djeteta od rane dobi, a razgovori o sigurnosti u prometu dio su svakodnevice svih obitelji. Najučinkovitiji su kada se djeca u njima osjećaju kao jednakopravni sudionici, čije se mišljenje sluša i uvažava čak i kada se s njime ne slažemo, ali pri čemu kao roditelji ipak zadržavamo odgovornost za odgoj i usmjeravanje djeteta.

Djeci su potrebna jasna očekivanja i pravila, kao i razvijanje kritičnosti koja će im pomoći donijeti dobre odluke u stvarnim životnim situacijama.

1. Stvorite otvoreno okruženje za razgovor:  Pokažite interes za njihove svakodnevne aktivnosti i pitajte ih kako se osjećaju tijekom putovanja do škole.

2. Uključite ih u razgovor kao aktivne sudionike: Važno je izbjegavati „predavanja“ o opasnostima. Uključite adolescenta u razgovor kroz traženje njegovog mišljenja o stvarnim životnim situacijama iz medija ili njegove okoline, ili ga pitajte za mišljenje o izazovima s kojima su se on ili njegovi vršnjaci susreli na društvenim mrežama.

3. Potaknite kritičko razmišljanje: Razgovarajući o stvarnim situacijama ili sadržajima na društvenim mrežama zajedno procijenite njihove rizike i razvijajte kritičnost djeteta spram njih.

4. Educirajte o potencijalnim opasnostima i posljedicama: Razgovarajte s adolescentom o konkretnim situacijama koje mogu biti opasne, poput prelaska ceste na crveno svjetlo ili korištenja mobitela ili slušalica. Važno je biti potpuno svjestan okoline. Bez zastrašivanja, objasnimo realne posljedice nepažnje u prometu.

5. Postavite jasna pravila i očekivanja: Dogovorite se oko sigurnih ruta do škole, naglasite važnost poštivanja prometnih pravila i razgovarajte o konkretnim ponašanjima koji ih čine sigurnima (npr. korištenje sigurnosnih pojaseva, kaciga ili važnosti vidljivosti u prometu).


6. Budite uzor: Vaše ponašanje u prometu utječe na njih. Ako vi poštujete pravila, veća je vjerojatnost da će to činiti i oni.

7. Razgovarajte o vršnjačkom pritisku: Pomozite im da prepoznaju situacije gdje ih prijatelji mogu poticati na rizično ponašanje i razgovarajte kako se nositi s tim (npr. vožnja s osobom koja je konzumirala alkohol ili se nepredvidivo ponaša, brza ili na drugi način opasna vožnja automobilom ili biciklom).

8. Koristite pozitivno potkrepljenje: Primijetite kada se dijete ponaša odgovorno u prometu i pohvalite ga. Budite konkretni u navođenju ponašanja koje ste zamijetili, a možete ga staviti u kontekst djetetove dobre procjene ili samostalnosti.

9. Potaknite pitanja i izražavanje osjećaja: Dajte im prostor da izraze svoje strahove ili nedoumice vezane uz promet.

10. Razgovarajte o planu u hitnim situacijama: Dogovorite što učiniti ako se nađu u opasnoj situaciji ili svjedoče nesreći.

Otvorena i iskrena komunikacija ključ je za sigurnost naše djece. Razgovarajmo s njima, educirajmo ih i budimo im podrška. 

U ime Centra za zdravlje mladih, kliničke psihologinje Tea Brezinšćak i Ella Selak Bagarić