
Psiholog CZM-a Daniel Milošević u emisiji Provjereno Nove TV govorio o aktualnom stanju u dječjoj i adolescentnoj psihološkoj i psihijatrijskoj skrbi u javnozdravstvenom sustavu
Djeca i mladi susreću se s brojnim preprekama tijekom odrastanja u kompleksnom svijetu u kojem su digitalizacija, standardi savršenstva i perfekcionizma te kompetitivnosti imperativ. Sve više djece u Hrvatskoj suočava se s ozbiljnim mentalnim poteškoćama, unatrag nekoliko godina brojka se povećala za 25%, dok se broj stručnjaka koji bi im trebali pomoći nije povećavao, već je za potrebe koje kontinuirano rastu, premalen. Za liječenje djece i mladih kad su u pitanju teškoće i poremećaji mentalnog zdravlja u Hrvatskoj postoji 40 kreveta u samo jednoj bolnici, u kojoj je 15 psihijatara obavilo oko 18.000 pregleda u prošloj godini. U čak šest županija ne postoji niti jedan dječji psihijatar s primarnim zaposlenjem, dok su oni koji rade pretrpani poslom. U takvom okruženju nije lako raditi ni djelovati - vjerojatnost od pogreške se povećava, kao i opasnost od sagorijevanja stručnjaka koji su u okviru pomagačkih struka svakako pod većim rizikom. Liste čekanja za dobivanje pomoći tako su sve dulje, a roditelji su prisiljeni sami tražiti rješenja.
Već smo ranije upozoravali - kada govorimo o tome kako djeca u svojoj muci često bespomoćna i sama čekaju prvi pregled stručnjaka - u pitanju nisu samo brojke koje su u porastu već je riječ o stvarnim životima mladih ljudi kojima prava pomoć u pravo vrijeme, doslovce, može spasiti život.
"Želimo vjerovati da nas sustav čuje, da vide djecu i mlade kojima je hitno potrebna pomoć", ističe naš mag. psych. Daniel Milošević. Problem nije samo u bolničkim kapacitetima - sustav bi se trebao usmjeriti i na rano prepoznavanje problema, kroz rad školskih psihologa i dostupnost primarne psihološke pomoći u pravo vrijeme na pravom mjestu.
Suosjećamo s roditeljima i apeliramo da se situacija vezana uz krizu mentalnog zdravlja u području dječje i adolescentne psihologije i psihijatrije ne smije zanemarivati već da joj se treba pristupiti sa svih strana, u međuresornoj suradnji različitih sustava kojih su djeca i mladi dio jer cijena uštede koja se plaća na djeci košta nas najviše.
Cijeli prilog emisije Provjereno možete pogledati na poveznici: https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/bolna-ispovijest-majke-otkriva-nesto-sto-bi-svi-trebali-znati---896539.html.