ZABRANA društvenih mreža za djecu - rješava li probleme s kojima se susrećemo?
Društvene mreže i njihov utjecaj na mlade i na mentalno zdravlje općenito goruće je pitanje današnjice oko kojeg se aktualno i donose nove odluke i mjere - a sve u nadi da ćemo takvim djelovanjem umanjiti negativne efekte društvenih mreža na djecu i mlade. Jedna od mogućnosti je i zabrana korištenja društvenih mreža za djecu i mlade kakvu je najavila Australija. Pitanje je kako će i koliko upravo ovaj korak biti koristan u namjeri da se poboljša zdravlje djece i mladih?
Teško je dati jednostavan odgovor na ovako kompleksno pitanje, no dosadašnja istraživanja iz područja utjecaja društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih pokazuju kako one imaju i nepovoljne i povoljne efekte na mlade (Popat i Tarrant, 2022) i kako cijela priča oko djelovanja društvenih mreža nije crno-bijela.
Djeca danas odrastaju u digitalnim vremenima kojima nije lako navigirati, a to znamo i kao odrasli jer se i sami ponekad mučimo s brojim fenomenima vezanim uz internet i medije - od pojave mnogobrojnih vijesti iz raznoraznih izvora, od prekomjernog korištenja ekrana (najčešće svrstavajući to korištenje u svrhe posla..) pa i želje da zabilježimo sve važne životne trenutke i pod obavezno ih digitaliziramo. Nije ni čudo da se onda i djeca, koja odrastaju okružena pametnim telefonima, računalima, televizijama i sličnim uređajima u nekom trenu krenu zanimati za tehnologiju, a time posljedično i digitalni svijet u kojem društvene mreže postoje kao sredstvo komuniciranja.
Ono što nam se čini ključnim u ovom trenutku vremena ne ide u smjeru zabrana ili oduzimanja već u smjeru edukacije, dijaloga, truda i međusobnog razumijevanja.
Za početak, prije bilo kakve debate o tehnologiji - djeci pokažimo kako ekrani zapravo nisu prirodan način za opuštanje i odmaranje, upoznajmo ih s brojim drugim aktivnostima koje su temeljne na prisutnosti (boravak u prirodi, druženja s prijateljima i obitelji u igri i razgovoru bez posredstva nekog medija) i dajmo im potvrdu i ljubav u stvarnom svijetu - onome u kojemu i ostaju kad se svi ekrani ugase.
Kad su u pitanju tehnologije i društvene mreže, naučimo djecu kako da se kritički nose s ogromnom količinom informacija koja ih čeka na internetu i pokažimo im primjerom kako balansirano korištenje tehnologija može doprinijeti kvaliteti naših života i brojne poslove nam olakšati - uzimajući u obzir da razgovaramo s djecom koja sa svijetom nemaju toliko iskustva kao odrasli. Uvažimo i njihovu perspektivu i način gledanja na tehnologiju i pitajmo ih što ona njima znači i što im predstavlja te zajednički uplovimo u istraživanje i tih aspekata odrastanja.
Više o temi možete čuti i u prilogu Nove TV gdje je naš psiholog Daniel Milošević dao izjavu na temu vezanu uz zabranu društvenih mreža i njihovog utjecaja na djecu: https://dnevnik.hr/video/